آینده خانه های هوشمند چگونه خواهد بود؟


در این قسمت به آینده فناوری و تصویری از زندگی در خانه های مجهز به هوش مصنوعی خواهیم پرداخت. فناوری که به نیاز های ما قبل از اینکه خودمان از آن ها آگاه شویم، پاسخ می دهد.

غرق شدن در لیست کارها:

در حالی که ابزارهای متفاوتی برای تهبه لیست کار وجود دارد اما یک وجه اشتراک میان همه کاربران این ابزار ها وجود دارد که یک حس نارضایتی عمومی است در مورد این که نسبت به لیست کارها زمان کمی در اختیار دارند. به نظر می رسد همه به دنبال اکسیری جادویی هستند تا به آنها زمان بیشتری بدهد.

من همیشه شگفت زده ام که فناوری چگونه می تواند زندگی ما را بهبود ببخشد. بخشی از فناوری که نظر من را به خود جلب کرد شناسایی کارهایی است که فناوری می تواند اداره کند به طوری که نیاز به نمایش در لیست کارهای من ندارد و فضایی از ذهن من اشغال نمی کند. من یک بار در مورد عادات لباس پوشیدن مدیرانی مثل استیو جابز و مارک زوکربرگ که ظاهرا هروز لباس یکسان می پوشیدند، مطالعه می کردم. پس از بررسی دقیق تر معلوم شد که هر دو شلوار یکسان و پیراهن یکسان می پوشند. دلیل استفاده از لباس یکسان چه بود؟ اگر همیشه لباس یکسان بپوشید دیگر نیازی به تصمیم گیری در مورد آن ندارید، پس می توانید تصمیمات مهمتری بگیرید و یک زندگی سازنده تر را هدایت کنید.

ممکن است بپرسید چگونه لیست کارها و لباس پوشیدن مربوط به خانه هوشمند است؟

من بررسی کرده ام که چگونه فناوری مانند ترموستات هوشمند یا روشنایی هوشمند می تواند در صورت نیاز، تهویه مطبوع و روشنایی مناسب را فراهم کند و در عین حال هزینه های خانه را کاهش دهد. اما این برایم بی نهایت شگفت انگیز است که خانه های هوشمند بتوانند تصمیمات من را از بین ببرند و با وظایف مستقل از من کار کنند. تصمیمات کمتر، زمان بیشتری در اختیارم قرار می دهد تا به مواردی که اهمیت بیشتری دارند بپردازم.


خانه ی هوشمندی که با هوش مصنوعی هدایت می شود:

در بسیاری از صنایع، هنگامی که با رهبران بلندپایه مصاحبه می کنید، آنها با شما در مورد چگونگی بازسازی خانه ها یا باشگاه های تناسب اندام یا فروشگاه های کوچک صحبت می کنند. در مورد خانه های هوشمند، تقریبا تمام افرادی که با آنها مصاحبه کردم درباره آینده ای صحبت کردند که سرزمین مقدس را جایی می دیدند که خانه ای هوشمند یاشد.

فکر هوش مصنوعی را به عنوان قدرت محاسباتی که قادر به انجام وظایف بسیار پیچیده است و در غیر این صورت نیاز به یک مغز انسانی برای انجام آن دارد، در نظر بگیرید. یک سنسور حرکت ممکن است باعث روشن شدن نور شود. اما اگر یک خانه هوشمند داشته باشید، ممکن است در زمان روز ، فردی  در اطراف خانه حرکت کند و هوش مصنوعی خانه تصمیم بگیرد چراغ را تا زمانی که فرد حضور دارد روشن نگه دارد. به همین دلیل عبارتی که بسیاری از کارشناسان نسبت به هوش مصنوعی استفاده می کند وجود آگاهی یا آگاهی متقابل است که قبل هوشمند سازی منازل باید به آن پرداخت.

بیایید تصور کنیم جهان خانه های آگاه چگونه است: می تواند از حضور انسان ها در خانه آگاه باشد، می تواند از آنچه انجام می دهند آگاه باشد، حتی می تواند از آنچه هر دستگاه در خانه انجام می دهد آگاه باشد. اگر بخواهید خانه را به عنوان یک انسان در نظر بگیرید، خانه باید بتواند داده های انسانی را قبل از تصمیم گیری ، تجزیه و تحلیل کند.

خانه شما معرف شخصیت شماست:

چگونه خانه های هوشمند می توانند من را از برخی تصمیم گیری ها معاف کنند؟ چطور می توانند به معنای واقعی کلمه و کاملا منحصر به فرد این بار را از دوش من بردارند؟ بیایید با هم شروع یک روز را تصور کنیم. شما صبح از خواب بیدار می شوید و زنگ هشدار شما خاموش می شود. شنگ هشدار شما را آزار نداده است. شما قصد دارید یک تراک از قسمت تراک های هفتگی پیشنهادی برنامه خود را پخش کنید.با این حال بخش جذاب ماجرا این است که شما در شب قبل مجبور نیستید زنگ هشدار خود را اصلا تنظیم کنید!

به همین دلیل است که سطحی از هوشمندی در ابر وجود دارد که در حال مشاهده کنش های شماست و برای ساده کردن زندگی شما تلاش می کند. او می داند که شما امروز کلاس یوگا دارید، چون هدف شما از شرکت در کلاس را می داند، در نزدیکترین موسسه برگزاری کلاس یوگا شما را ثبت نام می کند و آن را در جدول روزانه شما قرار می دهد. سیستم به اندازه کافی هوشمند است تا مدت زمان سفر را محاسبه کند و زنگ را به موقع به صدا درآورد.

شما از تخت خود خارج می شوید و از راه پله ها به سمت آشپزخانه می روید. در همان لحظه دم آوری قهوه به پایان رسیده و قهوه آماده است. شما خانه هوشمندی دارید که برای داشتن آن شکرگذار هستید. صبحانه شما در یخچال آماده است. یخچال شما چون می داند شما صبحانه زیادی نمیخورید ، در طول هفته صبحانه را آنلاین سفارش داده است. در همین حال شما با عجله از در خارج می شوید و به سمت باشگاه ورزشی حرکت می کنید.

شما هیچ وقتی برای تنظیم زنگ یا کشیدن پرده های نمی گذارید. شما به خاموش کردن موسیقی یا چراغ ویا پایین آوردن دمای خانه فکر نمی کنید. نیازی به فراموش نکردن کار های مربوط به خانه ندارید. شما مجبور نیستید به آنها فکر کنید چون خانه می داند شما محل را ترک کردید. خانه می داند قفل کردن در پشت سر شما، خاموش کردن قهوه ساز، کشیدن پرده ها، کاهش حرارت، خاموش کردن موسیقی و چراغ ها را باید انجام دهد.

خرید امروز را امروز انجام می دهد. هر روز، روز خرید است. سنسورهایی که در قطعات وجود داد حجم کاغذ توالت را اندازه گیری می کند و سنسورهای موجود در گنجه مقدار مواد شوینده و سطح نظافت کابینت ها را نظارت می کند. شما در حال کم شدن مواد بهداشتی خود هستید پس سفارش آنلاین انجام می شود، دوربین های موجود در درب ورودی ، با مشاهده نزدیک ماشین حمل خرید آنلاین، درب ورودی را باز می کنند. تصویر مرد تحویل دهنده ثبت می شود و صدای ملایم بر روی سخنران شما از او می خواهد بسته ها را در خانه قرار دهد. دوربین ها از ابتدا تا انتها کار را تماشا می کنند و بعد از خروج تحویل دهنده ، درب را قفل می کنند. ربات خانه شما پس از باز کردن بسته ها، هر کدام را در جای خود قرار می دهد.


پس از یک روز کاری طولانی، وقت برگشتن به خانه است. در همان حال که از دفتر خارج می شوید و در ماشین خود می نشینید، خانه هشدار میگیرد که شما در راه خانه هستید سپس اقدام به گرم کردن خانه می کند. هنگامی که شما به راهرو جلوی در می رسید با یک اسکن شبکیه مواجه می شوید تا هویت شما را تایید کند. شناسایی از طریق الگوریتم های مربوط به حسگر ها و دوربین ها انجام می شود و بعد درب خانه باز می شود. این هوش مصنوعی موجود در ابر محل کار شما و در خانه است.

شما برخی اهداف بزرگ را در سال جدید برای خود تعیین کردید. می خواهید غذای سالم تری بخورید و چند کیلو وزن کم کنید. همچنین امیدوارید نظمی در زندگی ایجاد کنید تا به کاهش اضطراب و افزایش کیفیت خواب شما کمک کند. خواب شما تا حدودی نامنظم بوده است. رژیم غذایی، میزان اضطراب و سطح سلامت متناسب با شخصی شما در فضایی ابری وجود دارد و خانه براساس آن از شما پذیرایی می کند.

همسر شما هنوز به خانه نیامده است بنابراین فضای ورودی شما با نور و موسیقی ملایم و آرام و ایجاد فضای ملودیک که در پس زمینه قرار میگیرد، از شما استقبال می کند. امشب شام مطابق با سلیقه و اهداف تعیین شده از سوی شما، توسط ابر انتخاب شده است. مواد لازم در یخچال قرار دارد و خرید های لازم قبلا انجام شده است. شما شروع به پختن شام می کنید تا زمانی که همسرتا می رسد، شام آماده است.  بعد از شام، شما کمی استراحت می کنید ولی  همسر شما به اتاق کار خود می رود. خانه هوشمند شخصی سازی متفاوتی برای همسرتان انجام میدهد و در صورتی که همسرتان از شما زودتر به خانه بیاید، جور دیگری به او خوش آمدگویی می کند.

کمی بعد سخنگوی خانه با صدایی ملایم به شما اعلام میکند بازی بزرگ ده دقیقه دیگر شروع می شود. برای همسر شما اعلام می کند که زمان آن است تا 90 دقیقه کار قبل خوابی را که می خواهد انجام دهد را آغاز کند. پرده ها کشیده می شود، چراغ ها کم نور می شوند و تلویزیون برای شما روشن می شود، در حالی همسر شما نور و موسیقی متفاوتی را در اتاق خود تجربه می کند. هر دو ساعت، ساعت های شما دمای بدن و فشار خون شما را اندازه می گیرند و به خانه اعلام می کنند که درجه حرارت، فن ها و روشنایی را تنظیم کند.

شما دیگر نگران نظافت خانه نیستید. صبح بعد از ترک خانه به قصد رفتن به محل کار، ربات هوشمند شما با جاروبرقی همه جا را تمیز می کند. شما در حالی که با برنامه مراقبه خود گوش می دهید، در ساعت ده شب جریان هوای خانه کاهش می یابد. 15 دقیقه بعد با انجام تمرینات تنفسی، مراقبه شما به پایان می رسد و هر دو شما به رختخواب می روید. چراغ ها خاموش می شوند.

 منبع:https://www.forbes.com/sites/andrewweinreich/2018/02/08/the-future-of-the-smart-home-how-homes-powered-by-artificial-intelligence-will-know-care-for-you/#75e60e059749

 

به اشتراک گذاری :