واقعیت مجازی

واقعیت مجازی فناوری ایجاد محیط شبیه سازی شده با استفاده کامپیوتر است. بیشتر به عنوان صفحه نمایش حرکتی سر (HMD) شناخته می شود. نقش آفرینان بزرگ در این فناوری HTC vive .Iculus rift  .Play station VR هستند.

واقعیت مجازی استفاده از فناوری کامپیوتر برای ایجاد محیط شبیه سازی شده است. برخلاف استفاده کاربران سنتی، واقعیت مجازی کاربر را دریک فضای تجربی قرار می دهد. به جای دیدن یک صفحه نمایش، کاربران در فضا غوطه ور هستند و قادر به تعامل با دنیای 3D می باشند. با شبیه سازی بسیاری از حواس های ممکن نظیر بینایی، شنوایی، لامسه و حتی بویایی، کامپیوتر به دروازه ای به دنیای مصنوعی تبدیل می شود.تنها محدودیت استفاده از تجربه واقعیت افزوده، دسترسی به محتوا و هزینه آن است.

واقعیت مجازی و واقعیت افزوده دو روی یک سکه هستند. واقعیت افزوده فضای مجازی را در محیط واقعی شبیه سازی می کند. در این فناوری کامپیوتر با استفاده از سنسورها و الگوریتم ها برای تعیین موقعیت و جهت دوربین، شبیه سازی را انجام می دهد. فناوری واقعیت مجازی پس از آن که گرافیک 3D را ارائه می دهد همانطور که از دیدگاه دوربین ظاهر می شود، تصویر برداری های کامپیوتری را بیش از دید کاربر به واقعیت سوق می دهد.

در واقعیت مجازی، کامپیوتر از سنسور و ریاضی استفاده می کند.با این حال، به جای قرار دادن از یک دوربین واقعی در محیط فیزیکی، کاربر را در محیط شبیه سازی شده قرار می دهد. فناوری واقعیت مجازی به جای ترکیب تصاویر واقعی و مجازی یک دنیای متقاعدکننده و تعاملی را برای کاربر ایجاد می کند.

انسان ها موجودات بصری هستند وتکنولوژی نمایش تنها تفاوت بزرگ بین فناوری واقعیت مجازی همه جانبه از یک سو و رابط کاربری سنتی از سوی دیگر هستند. به عنوان مثال، CAVE محیط های مجازی اتوماتیک به طور فعال محتوای مجازی را بر روی صفحه نمایش های اندازه اتاق نمایش می دهند، در حالی که برای افراد در دانشگاه ها و آزمایشگاه های بزرگ جنبه سرگرم کننده دارند، در صنعت پوشاک غرب استفاده میشود.

با ظهور ابزارهای سخت افزاری و نرم افزاری در حال ساخت، این فناوری آینده ناشناخته ای دارد.
مفاهیمی مثل گوگل کارتن، سامسونگGearVR ، اپسون Movario پیشرو هستند ، اما فناورانی مثل Dagri Avegant Glyph Meta Magic Leap نیز وجود دارند که ممکن است صنعت را با سطح جدید از غوطه وری و قابلیت استفاده شگفت زده کنند. بزودی هر فرد می تواند با خرید کلاه مخصوص در اتاق نشیمن ، اداره و کارخانه کار کند و HDMs را در حوزه فناوری واقعیت مجازی ایجاد کند.

شنیدن ،بیشتر از دیدن به معنای فضای فردی است و انسان ها به نشانه های صوتی سریعتر از نشانه های بصری واکنش نشان می دهند. به منظور ایجاد تجربه حقیقی از واقعیت مجازی، صداهای زیست محیطی دقیق و ویژگی های فضایی ضروری است. این کار باعث می شود احساس قدرتمندی از فضای مجازی دریافت کنیم. برای به دست آوردن جزئیات صوتی دو طرفه که به یک تجربه واقعیت مجازی مناسب منجر شود، روی برخی هدفون ها پکیج صوتی منتشر شده توسط شرکت The Verge نصب می شود.

در حالی که اطلاعات سمعی و بصری به راحتی در واقعیت مجازی تکرار میشوند،همچنان  تلاش ها و تحقیقات برای توسعه  حواس دیگر انجام میشود . ورودی های تکمیلی مانند تردمیل های همه جانبه به کاربران اجازه می دهد تا به جای اینکه در یک صندلی یا روی نیمکت نشسته باشند ، احساس می کنند که در واقع شبیه سازی می شوند.


صنعت بازی های کامپیوتری یکی از بزرگترین طرفداران واقعیت مجازی است. پشتیبانی از هدست Oculus Rift قبلا به بازی های مانند Skyrim و  Grand Theft Auto متصل شده است، اما بازی های جدیدتر مانند Elite: Dangerous با پشتیبانی از هدست ساخته می شوند. بسیاری از تنظیمات بازی باید متناسب با واقعیت افزوده تنظیم شده باشند تا بتوان از آن استفاده کرد. همچنین صنعت بازی های کامپیوتری به سرعت در حال گسترش استفاده از این فناوری است و قطعات سخت افزاری و تنظمات نرم افزاری مناسب را توسعه می دهد.

در صنعت هواپیمایی، پزشکی و نظامی، آموزش مجازی با واقعیت مجازی جایگزینی برای آموزش زنده با تجهیزات گران قیمت،شرایط خطرناک یا فناوری حساس است. خلبانان تجاری می توانند کابین مجهز به فناوری واقعیت مجازی را در برنامه های آموزشی جامع استفاده کنند که امکانات پرواز مجازی و آموزش شبیه سازی شده را دارند. جراحان می توانند با ابزارهای مجازی و بیماران شبیه سازی شده آموزش ببینند و مهارت های مجازی خود را به اتاق عمل انتقال دهند. مطالعات قبلا نشان داده است که چنین آموزشی به پزشکان، باعث افزایش دقت و سرعت آنها می شود. آموزش مجازی پلیس و سربازان نیز خطر از دست دادن جان افراد را کاهش می دهد.

در زمینه پزشکی و درمان بیماری های روانی،اختلال استرس بعد از ضربه می تواند در فضای واقعیت مجازی بازسازی شود. این که این فناوری اجازه می دهد که آسیب دیدگان برای مقابله با چالش ها در یک محیط کنترل شده و یا غلبه بر ترس در درمان ترکیبی رفتار مفید از خود بروز دهند، امری است که بزودی علم روان درمانی به آن پاسخ خواهد داد.

به اشتراک گذاری :