واقعیت افزوده


آیا تا به حال چیزی در مورد واقعیت مجازی ، واقعیت افزوده یا هوش مصنوعی شنیده اید؟ این ها اصطلاحات جدید دنیای فناوری اطلاعات است که به نظر بسیار تخیلی و دور از باور می رسند و بیشتر در فیلم های هالیوودی با آنها مواجه شده ایم. امروز قصد داریم به واقعیت افزوده بپردازیم و ببینیم این فناوری تا چه حد به واقعیت تبدیل شده است و آینده آن چگونه خواهد بود.

واقعیت افزوده در سال 1990 توسط توماس کادل، یکی از کارمندان شرکت بوئینگ مطرح شد و مانند بسیاری از فناوری ها، ابتدا در اهداف نظامی استفاده شد. واقعیت افزوده فناوری است که واقعیت مجازی را با دنیای واقعی در قالب تصویری زنده ترکیب می کند و گرافیک کامپیوتری آن، آن را به واقعیت نزدیک می کند. فناوری ای که جهان فیزیکی ما را گسترش می دهد و لایه ها  اطلاعات دیجیتالی را به آن اضافه می کند. واقعیت افزوده دنیای واقعی و پروژه های مجازی افزوده شده به کامپیوتر را به آن می دهد تا تجارب ما را افزایش دهد. همچنین می تواند با استفاده از هدست و گوشی های همراهی که در اختیار کاربران قرار دارد نیز تجربه شود. با افزایش استفاده از گوشی های هوشمند موج دوم واقعیت افزوده به نمایش گذاشته شده است. مدل های سه بعدی به طور مستقیم بر روی اشیا فیزیکی قرار می گیرند یا همزمان همپوشانی می کنند. نرم افزارهای واقعیت افزوده مختلف، بر عادت های زندگی ما و صنعت سرگرمی تاثیر خواهند گذاشت.

نرم افزار های واقعیت افزوده عموما تصاویر دیجیتال را به نشانگرهای خاص یا با مکان یاب موجود در گوشی های هوشمند، به محل دقیق متصل می کنند. افزودن در زمان واقعی و با المان های محیطی انجام می شود، مانند لحظه لحظه ثبت شدن نتایج یک دیدار ورزشی.

امروزه 4 نوع واقعیت افزوده در اختیار داریم:

·       بی نشانگر

·       براساس نشانگر

·       مبتنی بر پیش بینی

·       براساس افزودن
فروشگاه های مجازی یکی از نمونه های جذاب استفاده از فناوری واقعیت افزوده هستند. کاربران قادرند محصولات خود را به واسطه این فروشگاه ها خریداری کنند و دیگر مجبور نیستند برای دیدن جزئیات محصول، حضور فیزیکی داسته باشند. آنها می توانند در فروشگاه های مجازی گام بردارند، محصولات را امتحان کنند و محصول مناسب خود را آنلاین خریداری کنند. 

در حالی که افراد بسیاری واقعیت افزوده را یک سرگرمی می دانند که استفاده از آن برای بازی های کامپیوتری و عکس و فیلم ها لذت بخش است، این فناوری پتانسیل فوق العاده ای در زمینه های مختلفی مثل مراقبت های پزشکی، آموزش، حمل و نقل، تولید، بازاریابی و... را دارد  و به سرعت در حال رشد و در دسترس تر شدن است.

به نظر می رسد واقعیت افزوده در حال تاثیرگذاری بر شبکه های اجتماعی بزرگ جهان مثل فیسبوک و اسنپ چت و اینستاگرام است و دائما در حال گسترش است. سوال اصلی این است که چگونه به تاثیر گذاری ادامه خواهد داد؟ به طور ویژه پاسخ این سوال را باید مدیران کسب و کارها و بازاریابان بدانند تا در رسانه های اجتماعی در صف مقدم واقعیت مجازی قرار بگیرند و راه کارهای افزایش فروش را ارائه دهند.

منبع: https://www.forbes.com/sites/lilachbullock/2018/11/16/ar-and-social-media-is-augmented-reality-the-future-of-social-media/#2f977709e141

به اشتراک گذاری :