فضای ابری چیست؟

ما شاهد حرکت فناوری به سوی استفاده از ابرهستیم. این یک رشد ناگهانی نیست بلکه تغییراز مدل های نرم افزار سنتی به اینترنت به اینترنت به طور مداوم در طول 10 سال گذشته انجام شده است. به دنبال ان در اینده و دهه بعدی رایانه ابری وعده روش جدیدی برای همکاری در همه جا ، از طریق دستگاه های تلفن همراه را داده است. صنعت فن اوری مایل است از کلمات کلیدی مانند اینترنت اشیا ، بزرگ داده ها و 5G  استفاده کند. مشکل این است که این اصطلاحات مبهم ، به وضوح مشخص نیست که چه چیزی در واقع در اختیار کاربر قرار میدهند. یکی از این اصطلاحات ابر است. ابر به معنای دسترسی به کامپیوتر، فناوری اطلاعات و برنامه های کاربردی نرم افزاری از طریق اتصال به شبکه است که اغلب با دسترسی به مراکز داده با استفاده از شبکه گسترده یا اتصال به اینترنت انجام می شود.

تقریبا تمام منابع فناوری اطلاعات می توانند درابرنگهداری شود: یک برنامه نرم افزاری یا نرم افزار ، سرویس یا یک زیرساخت کامل. به عنوان مثال ، اگر یک کسب وکار بخواهد یک زیرساخت فناوری اطلاعات را ایجاد کند ، معمولا سرورها ، نرم افزارها و منابع شبکه ای را که مورد نیاز است، نصب میکنند ، اما تقریبا تمام این سرویس ها و منابع در حال حاضر به اشخاص ثالثی که آنها را در ابر ارائه میدهند، قابل دسترسی هستند.

هنگامی که شرکتهای فناوری می گویند که اطلاعات شما در ابر است یا اینکه شما میتوانید درابرکارکنید ، هیچ ارتباطی با چیزهای سفید در اسمان ندارد. داده های شما واقعا در بهشت یا باد نیستند. این یک خانه زمینی است ودر جایی ذخیره میشود. دربسیاری از موارد، شبکه و سرورها چیزی را که شما نیاز دارید را پیدا میکند وآن را تحویل می دهد.

اکثر سرویس های ابر را میتوان از طریق یک مرورگر وب مثل فایرفاکس یا گوگل کروم دسترسی پیدا کرد، وبرخی از شرکت ها برنامه های اختصاصی تلفن همراه را ارائه میدهند.


برنامه های کاربردی تجاری سنتی همیشه بسیار پیچیده و گران است. تهیه مقدار و انواع سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز برای اجرای آنها دشوار است. شما برای نصب، پیکربندی ، تست ، اجرای ایمن و به روز رسانی آنها نیاز به یک تیم کامل از متخصصین دارید.

مزایا :

مزیت ابر این است که شما می توانید به اطلاعات خود در هر دستگاه با اتصال به اینترنت دسترسی داشته باشید. این چیزی است که اجازه می دهد شما را به یک فایل در GoogleDocs  در رایانه خانگی خود ویرایش کنید وسپس وقتی که به دفتر رسیدید ، ازآنجا خارج شوید.

همکاران حتی میتوانند در یک سند همکاری کنند. اغلب سریعتر به ارائه خدمات میپردازند ودر بسیاری از موارد شما میتوانید فورا به آن دسترسی پیدا کنید. کاربران از راه دور میتوانندبه منابع ابر از هر کجا که یک اتصال به اینترنت دارند، بدون محدودیت جغرافیایی فیزیکی دسترسی پیدا کنند. درهمین حال، یک سرویس مانند آمازون Cloud Drive  به شما اجازه ذخیره و مشاهده کل مجموعه عکس خود را بدون ترس ازاستفاده از لپ تاپ یا حافظه داخلی گوشی هوشمند خود می دهد.

با محاسبات ابری ، کاربران نگرانی ذخیره داده های خود را از بین می برند، زیرا شما سخت افزار و نرم افزار را مدیریت نمی کنید بلکه این مسئولیت یک فروشنده با تجربه میباشد. زیرساخت مشترک به این معنی است که ان به عنوان یک ابزار کار میکند :

شما فقط برای آنچه که نیاز دارید، به روز رسانی های اتوماتیک انجام میدهید.

برنامه های مبتنی بر ابر در روزها یا هفته ها میتوانند در حال اجرا باشند و هزینه کمتری داشته باشند. با یک برنامه ابر، شما فقط یک مرورگر را باز کنید، وارد سیستم شوید، برنامه را سفارش میدهید و شروع به استفاده از آن میکنید.


بسیاری از شرکت ها در حال استفاده برنامه های خود در فضای ابر هستند مانند:

مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ، HR  ، حسابداری و خیلی بیشتر.

بعضی از بزرگترین شرکت های دنیا بعد از اینکه امنیت و قابلیت اطمینان زیرساخت های ابر را محکم دیدند، برنامه های کاربردی خود را به فضای ابری انتقال دادند.

فضای ابر به سه دسته تقسیم می شود: خصوصی – عمومی – ترکیبی ، با توجه به اینکه چه کسی دسترسی به خدمات یا زیرساخت دارد.

.خدمات عمومی برای هر کسی که بخواهد خدمات را بخرد یا اجاره کند ، در دسترس است.

.خدمات خصوصی ابر توسط شرکت ها برای استفاده توسط کارکنان و شرکای خود ساخته شده است.

.سرویس های ابر ترکیبی این دو را ترکیب میکند

هنگام انتخاب ابر باید به این موارد توجه شود :

.اطلاعات چگونه میزبانی می شود

.چگونه با سیستم های اطلاعات موجود ادغام می شود ،

.چه زبان برنامه نویسی از آن پشتیبانی می کند.

.با چه ابزاری برنامه های کاربردی ایجاد میکند.

.چگونه قابل تنظیم است.

.چقدر مؤثر توسط ارئه دهنده پشتیبانی میشود.

فضای ابری در طول زمان گسترش یافته است و شامل هر سرویسی است که می تواند به سرعت از طریق اتصال به شبکه ارائه شود که اغلب با استفاده از برنامه های وب یا تلفن همراه انجام می شود. برای مثال مشتری می تواند میزبانی وب را در ابر Amazon یا Rackspac  و سرویس های رسانه ای دیجیتال  مانند فیلم ها و موسیقی را به صورت تقاضا در ابر Apple iTunes  ، Amazon  ، Netflix ، ذخیره سازی Dropbox یا ایمیل و یا حتی قرارداد برای خدمات مسکن و حمل ونقل AirBnB یا Uber  انجام دهد.

نرم افزارهای تجاری مثل Microsoft Outlook  ، اغلب هنگامی که به شبکه های محلی یا رایانه دسترسی پیدا می کنند ، به برنامه هایی که توسط ابر دسترسی پیدا می کنند ، منتقل میشوند.

منابع : : https://www.salesforce.com/what-is-cloud-computing/

https://www.sdxcentral.com/cloud/definitions/what-is-cloud/

به اشتراک گذاری :