گوگل(بخش اول -آشنایی با گوگل)


در جهان امروز کمتر کسی است که نام گوگل را نشنیده باشد یا از خدمات آن استفاده نکرده باشد. اما گوگل چطور شرکتی است؟ از کی وارد حوزه فناوری اطلاعات شده است ؟ چگونه مدیریت می شود و چه اهدافی را دنبال می کند؟ برای پاسخ گویی به این پرسش ها با ما همراه باشید.

گوگل یک شرکت امریکایی در حوزه فناوری اطلاعات است که از سال 1998 توسط لری پیج و سرگی میخایلویچ برین تشکیل شد. هدف آن سازمان دهی کردن اطلاعات دنیا و دسترس پذیر کردن برای عموم بود. آنها یک موتو جستجو گر طراحی کردند تا در فضای وب با وارد کردن کلمه شما ، مطالب مربوط به آن را در اختیارتان قرار دهد. گوگل پروژه تحقیقاتی بود که در ژانویه 1996 توسط لری پیج و سرگی برین که دانشجوی دکترا در دانشگاه استنفورد بودند، رقم خورد. آنها نام پروژه خود را BackRub  گذاشته بودند زیرا موتور جستجوگر آنها لینک های پشتیبانی سایت ها را بررسی می کرد و بر همان مبنا میزان اهمیت آنها را در نتایج جستجو تعیین می کرد.

در سال 1998 سرمایه اولیه به ارزش 100هزار دلار توسط اندی بکتولشیم موسس سان میکروسیستم در اختیار گوگل قرار گرفت در حالی که این شرکت هنوز رسما ثبت نشده بود.

گوگل در لغت به معنای یک عدد یک و صد عدد صفر است و با مفهوم رسیدن به این حجم از اطلاعات در فضای وب انتخاب شده است که به نوعی هدف شرکت را نشان می دهد.
در طول سال های گذشته،  گوگل دائما در حال به روزرسانی خدمات خود بوده است تا در دنیای فناوری از رقیب خود یعنی مایکرو سافت عقب نیافتد. آنها هر سال خدمات جدیدتر و فناوری خلاقانه تری را به کاربران عرضه می کنند. درآمد این شرکت از طریق تبلیغات تامین می شود طوری که در سال 2006 از طریق تبلیغات 10.492 میلیارد دلار داشته اند.از طرفی از هر فرصتی برای گسترش شرکت خود استفاده می کنند طوری که در سال 2005 نرم افزار موبایل اندروید را به شرکت خود اضافه کردند.این تنها گوشه ای از شرکت های تحت مالکیت گوگل است. آنها در سال 2015 با تاسیس هلدینگی به نام آلفاب، گوگل و سایر شرکت های تحت کنترل خود را مدیریت می کنند.

به اشتراک گذاری :