معرفی کابل های شبکه


کابل یکی از عوامل انتقال اطلاعات در شبکه است که برای تبادل داده، اشتراک گذاری و متصل ساختن دستگاه‌های یک شبکه به یکدیگر یا به سایر شبکه‌ها استفاده می‌شود واز اهمیت بسزایی برخوردار است و در کنترل و مدیریت شبکه موثر میباشد. شناخت انواع مختلف کابل باعث میشود کاربر با توجه به نیاز خود کابل مناسب را انتخاب کند و از هزینه اضافی و مشکلات آتی جلوگیری کند.
انواع کابل

کابل ها همواره برای انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه ی دیگر مورد استفاده قرار می گرفتند و در طول تاریخ متناسب با نیاز های مختلف تغییر کرده اند.در حوزه انتقال اطلاعات در بستر شبکه نیز کابل ها به مرور زمان به روزتر شده اند و قابلیت های جدیدی را دارا شده اند. در اینجا به معرفی انواع کابل های شبکه خواهیم پرداخت و فرآیند تکامل آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.


 کابل کواکسیال

کابل کواکسیال از سال 1936 در حوزه مخابرات و انتقال اطلاعات مورد استفاده قرار گرفت و کابلی  است که یک رسانای داخلی دارد که توسط یک عایق منعطف محصور شده‌است ، که روی این لایه منعطف نیز توسط یک رسانای نازک برای انعطاف کابل، به هم بافته شده‌است. همه این اجزا، در داخل عایق دیگری جاسازی شده‌اند.

کابل های کواکسیال بر اساس مقدار مقاومت در برابر جریان از خود به دو دسته 50 اهم و 75 اهم تقسیم میشوند که درسیستم های مدار بسته آنالوگ و آنتن های دیجیتال و تلویزیون از 75 اهمی استفاده می شوند.

این نوع کابل این قابلیت را دارد که در برابر نویز مقاوم باشد اما هزینه زیاد نصبو کانکتورهای ویژه و افت سرعت در مسافت های طولانی باعث کاهش مصرف آن در صنعت شد و به مرور کابل های زوج به هم تابیده جایگزین آن شدند.


کابل کواکسیال در سال 1880 توسط الیور هوی ساید اختراع شد


کابل های زوج به هم تابیده                                                                               


کابل های زوج به هم تابیده در ساده ترین حالت از دو جفت کابل مسی روکش دار به هم تابیده با استاندارد مشخصی از تابیدن در هر سانتی متر تشکیل شده است که این به دور هم تابیده شدن سیم ها هم برای متعادل ساختن جریان الکترمغناطیسی ناشی از زوج کناری و هم برای برطرف کردن نویز خارجی تعبیه شده است. کابل‌های جفت به هم تابیده اولین بار در سیستم تلفن  توسط گراهام بل در سال ۱۸۸۱ به کار گرفته شد و در ۱۹۰۰ تمام شبکه تلفن آمریکا از این کابل‌ها یا از کابل‌هایی باز با ساختاری مشابه برای محافظت در برابر تداخل تشکیل شده بود.


روکش های دور کابل متناسب با شرایط استفاده از کابل به انواع مختلفی تقسیم میشود که از کابل در برابر حرارت،ضربه وفشار و... حفاظت میکند.


به طور کلی کابل های زوج به هم تابیده به دو گروه روکش دارSTP و بدن روکش UTP  تقسیم میشوند.


زوج به هم تابیده بدون روکش UTP

زوج به هم تابیده روکش دار STP


ودر قالب 7 دسته بندی قرار میگیرند:

نوع کابل

حداکثر پهنای باند

حداکثر نرخ ارسال داده

بیشترین موارد مصرف

برد کابل

Cat1

100khz

144kbps

مودم های معمولی یا دستگاه فکس

 

Cat2

1mhz

2 mbps

شبکه های ISDN

 

Cat3

16mhz

10 mbps

خطوط تلفن

100m

Cat4

20mhz

16 mbps

شبکه های

Token-Ring

100m

Cat5

100mhz

100 mbps

شبکه های اترنت سریع 10_Base _T

100m

Cat6

250mhz

1000 mbps

شبکه های اترنت گیگابایتی

100m

Cat7

600mhz

1000mbps

شبکه های اترنت 10 گیگابایتی

100m

 

دیگر کابل شبکه،کابل فیبر نوری است که از سرعت بسیار بالاتری برخوردار است و در مقاله آتی خصوصیات آن را شرح خواهیم داد.


به اشتراک گذاری :