امنیت سایبری چیست؟

امنیت سایبری چیست؟

امنیت سایبری چگونگی یا حفاظت و بازیابی شبکه ها، دستگاه ها و برنامه ها از هر نوع حمله سایبری است.


حملات سایبری یک خطر در حال رشد برای سازمان ها، کارکنان و کاربران است. ممکن است آنها برای دسترسی به اطلاعات حساس و خراب کردن یا خرج کردن آنها طراحی شده باشند. در واقع آنها می توانند کسب و کار را از بین ببرند و به زندگی مالی و شخصی مردم آسیب برسانند.


بهترین راه مقابله چیست؟ یک سیستم امنیتی قوی سایبری دارای چندین لایه محافظت در سراسر رایانه ها، شبکه ها و برنامه هاست. اما یک سیستم امنیتی قوی سایبری نه تنها بر تکنولوژی دفاع سایبری متکی است، بلکه به افرادی که گزینه های امنیتی هوشمند را نیز دارند، متکی است.


یک خبر خوب؛ شما لازم نیست که یک متخصص امنیت سایبری برای درک و و انجام تاکتیک های سایبری باشید. این راهنما می تواند کمک کند که شما بیشتر درباره امنیت سایبری و نحوه کمک به دفاع در برابر تهدیدات اینترنتی یاد بگیرید. این می تواند به شما کمک کند قبل از اینکه بتوانند به شبکه یا دستگاه شما نفوذ کنند، تشخیص دهید و از تهدید جلوگیری کنید.


انواع تهدیدات اینترنتی:


مهندسی اجتماعی: فرآیندی روانشناختی که مردم را به اقدامات و دادن اطلاعات وادار می کند.


تهدید دائمی پیشرفته: حملاتی که در آن یک کاربر غیر مجاز، یک شبکه را شناسایی کرده و در مدت زمان طولانی در شبکه قرار می گیرد.


بدافزار: نرم افزاری که به طور ویژه طراحی شده تا دسترسی پیدا کنند و به کامپیوتر آسیب برسانند، بدون اینکه صاحب آن با خبر شود.


انواع مختلفی از حملات سایبری وجود دارد که می توانند به دستگاه ها و شبکه های شما حمله کنند اما معمولا به سه دسته تقسیم می شوند. این دسته ها، حملات به محرمانه بودن، یکپارچگی و دسترسی هستند.


حمله به محرمانه بودن: این موارد عبارت اند از سرقت اطلاعات شناسایی شخصی و حساب بانکی یا اطلاعات کارت اعتباری شما. بسیاری از مهاجمان اطلاعات شما را می گیرند و در وب سیاه برای سواستفاده به فروش می رسانند.


حمله به یکپارچگی: این حملات متضمن خرابکاری شخصی یا سازمانی هستند و اغلب آنها نشتی نامیده می شوند. یک سارق سایبری به منظور افشای اطلاعات و تاثیر گذاری بر عموم برای از دست دادن اعتماد به آن سازمان، به اطلاعات حساس دسترسی پیدا می کند.


حملات به دسترسی: هدف این نوع حملات سایبری این است که کاربران را از دسترسی به داده های خودمحروم کنند تا آنها مجبور به پرداخت هزینه یا جبران خسارت کنند. به طور معمول یک سارق سایبری به شبکه شما نفوذ کرده و شما را از دسترسی به داده های مهم جلوگیری می کنند و خواستار پرداخت هزینه از شما خواهند بود. شرکت ها گاهی اوقات از پس انداز خود خرج می کنند و آسیب پذیری خود را کم می کنند تا مانع فعالیت کسب و کارشان نشود.


در اینجا چند نوع تهدید اینترنتی وجود دارد که به سه دسته ذکر شده در بالا آمده است:


مهندسی اجتماعی: نوعی حمله به محرمانه بودن است و فرآیندی روانشناختی که مردم را به اقدامات و دادن اطلاعات وادار می کند. حملات فیشینگ شایع ترین شکل مهندسی اجتماعی است. حملات فیشینگ معمولا به شکل یک ایمیل فریب کارانه انجام می شود که کاربر را به اطلاعات شخصی منتقل کند.   


تهدیدات دائمی پیشرفته: یک نوع حمله به یکپارچگی است و حملاتی هستند که کاربر غیر مجاز را غیر قابل کشف می کند و و مدت زمان طولانی کاربر در شبکه می گذراند. هدف از این حمله این است که اطلاعات سرقت کند و به شبکه آسیب نرساند و اغلب در بخش هایی با اطلاعات ارزشمند مثل دفاع ملی، تولید و صنعت مالی اتفاق می افتد.


بدافزار یا نرم افزار مخرب نوعی حمله به دسترسی است و به نرم افزاری اطلاق می شود که برای دسترسی یا آسیب رساندن به کامپیوتر بدون اطلاع صاحب آن طراحی شده است. چند  نوع رایج بدافزار شامل نرم افزارهای جاسوسی، کی لاگر، ویروس های واقعی و کرم ها می شود.


چگونگی محافظت در برابر حملات امنیتی سایبری:


معمولا از فایل های خود بک آپ بگیرید.


فقط به https://URLs اعتماد کنید.


نامه ها و لینک های ارسال شده از کاربران ناشناس را باز نکنید.


دستگاه های خود را با جدیدترین نرم افزار ها، به روز نگه دارید.


این مراحل را برای ایمن سازی سایبری انجام دهید:


·       ن,ـآآآآاااآاآاا  هنگام استفاده از اطلاعات شخصی خود، از سایت های مورد اعتماد استفاده کنید. یک قاعده اصلی این است که URL را بررسی کنید.اگر سایت شما //:https باشد، آن یک سایت امن است. اگر نشانی اینترنتی حاوی //:http باشد، توجه داشته باشید s از دست رفته، جلوگیری از ورود اطلاعات حساس مانند اطلاعات کارت اعتباری یا شماره ملی شما را انجام می دهد.


·       پیوست های پیوست های ایمیل را باز نکنید و یا ایمیل های موجود در لینک ها را کلیک نکنید. یکی از رایج ترین روش های      حمله به افراد است که از طریق ایمیل هایی که توسط فردی که به آن اعتماد می کنید ارسال می شود.


·       همیشه دستگاه هاهمیشه دستگاههای خود را به روز نگه دارید . به روزرسانی نرم افزار شامل تکه های مهم برای مشکلات امنیتی است. حمله کننده های سایبری در حال رشد در دستگاه های قدیمی هستند، زیرا آنها نرم افزارهای امنیتی جدید را در اختیار ندارند.


·       برای جلوگیری از حملات امنیت سایبری ، مرتب از فایل های خود بک آپ بگیرید. اگر شما طی یک حمله سایبری به پاک کردن اطلاعات خود نیاز پیدا کنید، این امر به شما کمک می کند تا فایل های خود را در یک جای امن و جداگانه ذخیره کرده باشید.

امنیت سایبری به طور مداوم در حال تکامل است، که می تواند به روز بودن در آن را مشکل کند. یکی از بهترین راه های کمک به محافظت خود و کسب و کار خود، داشتن اطلاعاتی در مورد به روز بودن، می باشد.
منبع: www.norton.com

به اشتراک گذاری :