بلاک چین چیست؟

شاید بسیاری از ما بلاک چین را با بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال بشناسیم. وقتی ارزش بیت کوین به ده هزار دلار رسید و فهمیدیم در سال 88 ارزش آن یک دلار بود، حسرت خریدن آن را خوردیم. اما مفهوم بلاک چین از بیت کوین بسیار گسترده تر است. امروز قصد داریم نحوه عملکرد آن را برای شما شرح دهیم. با ما همراه باشید.


فناوری بلاک چین معمولا با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال شناخته می شود، اما ارزهای دیجیتال تنها نوک قله این کوه هستند. بعضی افراد ممکن است فکر کنند  که بلاک چین در نهایت به یک صنعت مهم مثل بهداشت و سیاست بدل می شود. اگر به دنیال سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال هستید یا واقعا می خواهید بدانید بلاک چین چیست، به جای درستی آمدید.

ایده اصلی فناوری بلاک چین خیلی پیچیده نیست اما وقتی بیشتر به لایه های آن وارد می شوید، نمی توان به راحتی آن را درک کرد. به طور ساده این فناوری یک پایگاه داده موثر است که اعتبار خود را از کاربران کسب می کند و یک پایگاه مرکزی ندارد. مجموعه ای از داده های ثبت شده است که توسط کاربران نگهداری می شود، و مثل سیستم بانک یا دولت ها یک سرور متمرکز ندارد.

هر بلاک نشان دهنده تعدادی از پرونده های معاملاتی ثبت شده است، و هر زنجیره به واسطه هش بلاک ها را به هم متصل می کند. در حالی که پرونده ها ایجاد می شوند، آنها توسط یک شبکه توزیع شده از رایانه ها تایید می شوند و با ورودی های قبلی زنجیره متصل می شوند در نتیجه یک زنجیره از بلاک ایجاد می کنند.

تمام بلاک چین در این شبکه بزرگ کامپیوتری نگهداری می شود و هیچ کس بر آن شخصا کنترل ندارد. این یک مولفه مهم است زیرا به تاریخچه همه زنجیره ها اعتبار می دهد و به این معنی است که هیچ کس نمی تواند به عقب برگردد و چیزی را عوض کند. این باعث می شود که بلاک چین موضوع عمومی باشد که به آسنی امکان سوءاستفاده نداشته باشد و آن را به یک لایه حفاظتی داخلی بدل کند که با پایگاه داده های متمرکز امکان پذیر نیست.

 

در حالی که ما به طور سنتی به قوانین و مقررات مرکزی برای اعتماد به یکدیگر نیاز داریم، بلاک چین باعث می شود به طور خودکار و ایمن این ضمانت را داشته باشیم.

این نوآوری بلاک چین است که باعث شده شما به عنوان مرجع بیت کوین و ارزهای دیجیتال اسم آن را شنیده باشید. یک سازمان با نام Follow my voting  قصد دارد از آن برای رای گیری الکترونیکی استفاده کند به دلیل اینکه امن تر از نسخه های مدرن است و همچنین ممکن است یک روز ارائه دهندگان خدمات بهداشتی از آن برای رسیدگی به پرونده های بیماران استفاده کنند.

 

بلاک چین از کجا آماده است؟

اگر چه فناوری بلاک چین در دهه گذشته شناخته شده است اما ساخت آن با سال ها قبل باز نی گردد. مقاله ای در  1976 با عنوان دستورالعمل جدید در رمزنگاری در مورد ایده یک کتابخانه توزیع شده، منتشر شد. و این ایده همان چیزی است که بلاک چین با آن کار می کند. این مقاله بعد ها در 1990 با عنوان چگونه یک سند دیجیتال را برچسب زمان بزنیم، منتشر شد. چند دهه دیگر و ترکیبی از رایانه های مدرن قدرتمند و هوشمند نیاز است تا ایده ها به واقعیت تبدیل شوند.

به منظور اعتبار سنجی بلاک ها، مشابه روش سنتی، بلاک چین محاسبات پیچیده ای را به کار می برد. این کار نیازمند رایانه های قدرتمندی است که برای مالکیت و کارکردن و حفظ آن ضروری است. به همین دلیل بیت کوین به عنوان نقطه آغاز مناسبی برای معرفی این فناوری قرار گرفت ، زیرا به افرادی که بخشی این عملیات را به عهده می گرفتند پاداش مالی می دهد.


بیت کوین برای اولین بار در سال 2009 ارائه شد که ترکیبی از ایده بلاک چین با یک ارز دیجیتال بود که توسط یک شخص یا نهاد کنترل نمی شد. توسعه آن توسط ساتوشی ناکاتومو ناشناس انجام شد و اجازه داد معملات به روشی انجام شود که در عین ایمن  بودن، با استفاده از فناوری بلاک چین، دخالتی در آن صورت نگیرد.

ارز دیجیتال چه استفاده ای از بلاک چین می کند؟

اگرچه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال، همه از فناوری لرز دیجیتال استفاده می کنند، اما این کار را با روش های متفاوت انجام می دهند. از وقتی بیت کوین برای اولین بار استفاده شد تا الان کمی تغییراتی در آن متناسب با درخواست توسعه دهندگان و مصرف کنندگان انجام شده است   و ارزهای دیگر برای بهبود عملکرد بیت کوین ساخته شدند که به روش های مختلفی عمل می کنند. برای ساخت هر بلاک در زنجیره بلاک چین تقریبا ده دقیقه زمان می برد. این بلاک تایید و ثبت می کند و یا گواهی معامله ای که انجام می شود را صادر می کند. برای اینکه این کار انجام شود، معدنچیان (ماینرها) از سخت افزار محاسباتی قدرتمند برای تایید این تراکنش، استفاده می کنند. محاسباتی که به طور موثری برای ساخت یک شماره انجام می شود تا بلاک و تراکنش مربوط به آن را تایید کند. پیش از اینکه یک معامله بیت کوین انجام شود باید این تایید ها دریافت شود حتی اگر اطلاعات فرستنده و گیرنده خیلی سریع منتقل شود.

به همین دلیل معاملات بیت کوین در سال های اخیر با مشکل مواجه شده است. با افزایش تعداد معاملات و وقت گیر بودن ساخت بلاک، ممکن است زمان بیشتری برای ساخت بلاک نیاز شود و یا بلاک خراب شود. این امر منجر به ایجاد راه حل های غیر بلاک چین، مکثل روش رعد و برقی شد که اعتبار معاملات را کاهش داد تا زمان انتقال و تایید را بدون کاهش سرعت، کاهش دهد.

برخی از ارزها می توانند با سرعتی دو برابر بیت کوین انتقال را انجام دهند بدون اینکه دچار مشکل تاییدیه شوند. ارز لیت کوین برای ساخت بلاک دو نیم دقیقه زمان نیاز دارد و اتریوم در ده تا بیست ثانیه این کار انجام می دهد، بنابراین تاییدات سریعتر انجام می شود. این تغییرات نکات مثبت زیادی دارد اما با بلا رفتن سرعت ساخت بلاک، احتمال رخ دادن اشتباه نیز بیشتر می شود. اگر 51 درصد رایانه ها موجود در بلاک چین یک خطا را ثبت کنند، این خطا تقریبا غیر قابل بازگشت خواهد بود، و ایجاد سریع بلاک به این معنی است که رایانه های کمتری روی ساخت بلاک کار می کنند.

کتچ چیست؟

فناوری بلاک چین پتانسیل زیادی دارد اما قبل از اینکه آن را به عنوان فناوری آینده بشر معرفی کنیم نیاز است که برخی ملاحظات را مورد توجه قرار دهیم.

به یاد دارید که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای تایید معاملات چه بود؟ این رایانه ها به برق نیاز دارند. بیت کوین تصویری از این مشکل بزرگ تامین نیرو برای زنجیره بلاک چین نشان می دهد. اگرچه آمار دقیقی از مصرف برق برای تامین معاملات بیت کوین در دسترس نیست اما به طور تخمینی آن را در حد مصرف یک کشور کوچک می دانند. با توجه به نگرانی های امروز در مورد تغییرات آب و هوایی، دسترسی به انرژی در کشورهای توسعه یافته و تامین آن در کشورهای در حال توسعه، امیدوار کننده نیست.

سرعت معاملات نیز مشکل دیگری است که زمان زیادی می برد. همان گونه که در بالا ذکر شد، بلاک های یک زنجیره باید توسط شبکه توزیع شده تایید شوند. در بدترین حالت، میانگین معاملات 41 ساعت بوده است هر چند تغییر در تعداد تراکنش های بیت کوین باعث شده است که  در سال های گذشته پیشرفت های زیادی حاصل شود. اتریوم بسیار کارآمدتر بوده است اما میانگین تراکنش آن حدود 15 ثانیه است که باعث می شود صفی طولانی در فروشگاه های محلی برای پرداخت ایجاد شود. بلاک چین های استفاده شده در مواردی غیر از ارزهای دیجیتال نیز می تواند به مشکلات مشابهی برسد. می توان تصور کرد چقدر آزار دهنده است که هر موقع بخواهید ارز دیجیتال پرداخت کنید باید 15 ثانیه صبر کنید.

این مشکلات باید حل شود وقتی بلاک چین هر روز محبوب تر می شود. با توجه به اینکه کمتر از یک دهه از عرضه اولین بلاک چین می گذرد، به نظر می رسد این فناوری در آغاز راه خود قرار دارد.

 

به اشتراک گذاری :