سئو SEO چیست و چگونه کار می کند؟


یکی از سوالاتی که اغلب برای افرادی که وبسایت خود را به تازگی طراحی کردند پیش می آید این است که سئو چیست و چه کاربردی دارد. این نام با طراحی سایت پیوند خورده و مفهوم بسیار تاثیر گذاری در دیده شدن سایت است.

حتما توجه کرده اید که هنگام جستجوی در یکی از موتور های جستجوگر مثل گوگل، تعدادی سایت در صفحه اول نتیجه جستجو ظاهر می شوند و تا چندین صفحه، متناسب با موضوع شما، این صفحه ها ادامه دارند. عامل موثر در نمایش سایت ها در صفحه های نتایج، رتبه سئو آنهاست. به این ترتیب هر چه سایت شما رتبه سئو بهتری داشته باشد بیشتر در معرض دید مخاطبین قرار خواهد گرفت.

اگر شما در این زمینه متخصص هم نباشید می توانید با استفاده از چند تکنیک ساده رتبه ی سایت خود را در موتور جستجوگر، بالا ببرید.

در زیر ما به این پرسش پاسخ خواهیم داد که سئو چیست و چگونه کار می کند؟ همچنین به شما یاد خواهیم داد که عوامل مهم در موتور های جستجوگر کدامند و چگونه کسب و کار شما را تحت تاثیر قرار می دهند.

سئو چیست و چگونه کار می کند؟

سئو مخفف بهینه سازی موتور جستجوست که روند بهینه سازی وب سایت شما را برای دریافت ترافیک از صفحه نتایج موتورهای جستجوگر انجام می دهد. در واقع سئو شامل برخی تغییرات خاص در طراحی وب و تولید محتواست که باعث می شود سایت جذاب تر شود. شما این کار را امیدوارانه انجام می دهید تا وب شما در صفحه اول گوگل نمایش داده شود.


اما چگونه موتور های جستجوگر تصمیم می گیرند کدام صفحه را رتبه بالاتری بدهند؟ برای درک این موضوع باید بدانید موتور های جستجو چگونه کار می کنند؟

اساسا موتورهای جستجو دنبال لینک هستند. موتورهای جستجو دارای ربات هایی هستند که در پی لینک ها و فهرست بندی آنچه که پیدا می کنند در اطراف وبسایت قرار می گیرند. سپس آنها از یک الگوریتم برای تعیین رتبه وبسایت در جستجو استفاده می کنند.

سئو فرایندی است که به سازمان ها این اطمینان را می دهد که با استفاده از کلمات کلیدی و عبارات مربوطه، سایتشان در موتور جستجو بالا می رود. به عنوان مثال بیایید بگوییم شما یک مقاله در مورد ساخت یک آپارتمان دارید. برای ارائه محتوای خود در مقابل افرادی که حق انتخاب دارند، میخواهید این مقاله را بهینه کنید تا در صفحه اول برای افرادی که کلمه ساخت مرغداری را جستجو می کنند، نمایش داده شود.

سئو برای کسب و کار مزیت های زیادی دارد. شما می توانید با بهبود سئو، برای بیشتر دیده شدن در موتور های جستجوگر تلاش کنید. این کار به شما کمک می کند که مشتریان بالقوه بیشتری را به دست آورید. با ایجاد مطالب جذاب و موثر بیشتر در زمینه جستجوگرها، می توانید شانس خود را برای ترافیک آگاه تر هدفمند افزایش دهید.


 عوامل موثر برسئو در جستجوگرها:

اکنون که می دانیم که سئو چیست و چگونه کار می کند، بهتر است نگاهی به عواملی که می توانند بر رتبه بندی سایت تاثیر بگذارند، بیاندازیم. گوگل همواره الگوریتم های رتبه بندی سایت را تغییر می دهد اما برخی از عوامل آن تغییر نمی کند. این عوامل شامل هر دو فاکتور خارج صفحه و در صفحه است که در زیر به آنها خواهیم پرداخت.

بازاریابی محتوا:

قبل از اینکه وارد بحث عوامل در صفحه و خارج از صفحه بپردازیم، در مورد محتوا صحبت می کنیم که برهر دو آنها موثر است و به شما کمک می کند با بازدیدکنندگان سایت ارتباط برقرار کنید.

متناسب با کیفیتا محتوای موجود در سایت شما، موتور های جستجو ممکن است سایت شما را در رتبه بالاتری قرار دهند. از طرفی متناسب با جذابیت محتوای شما، ممکن است بازدیدکنندگان زمان بیشتری را در سایت شما سپری کنند.

راز تولید محتوا برای بهینه سازی موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان سایت شما، ایجاد انواع مختلف محتوا که به خوبی نوشته شده باشند و متناسب با نیاز مخاطبان شما باشند. در اینجا فقط چند نوع محتوا وجود دارد که می تواند برای کمک به بهبود ارائه مطالب خود و در نتیجه رتبه بندی موتورهای جستجوی خود تمرکز کنید:

پست های وبلاگ و مقالات

محتوای رسانه های اجتماعی

کتاب الکترونیکی و روزنامه ها

ارائه راهنمایی و آموزش

فیلم و فایل صوتی

اینفوگرافیک یا سایر محتواهای بصری

یکی دیگر از نکات تولید محتوا، کلمات کلیدی است. این کلمات و عبارات مرتبط هستند که ممکن است یک کاربر موتور جستجوگر برای پاسخ به سوالات و یا محصولات و خدمات مربوطه آنها را تایپ کند. هنگامی که محتوایی در مورد این کلمات یا عبارات تولید می کنید، شانس خود را برای رتبه بندی بالاتر برای این کلمات کلیدی در صفحه نتایج موتور جستجو افزایش می دهید.

با این حال عامل دیگری که می تواند بر محتوای شما تاثیر بگذارد و در نتیجه رتبهخ بندی مور جستجو تاثیر بگذارد، محتوای تازه است. با این حال ایجاد محتوا با نام تجاری تنها راه نگهداری محتوای تازه نیست. شما همچنین می توانید مطالب خود را با به روزرسانی پست ها، بازنویس آنها برای موثر بودن آنها یا اضافه کردن اطلاعات و آمار جدید در طول زمان  آنها را تازه نگه دارید.

با وجود این که تولید محتوا زمان و حجم اشغال می کند اما در نهایت بازخورد بیشتری خواهد داشت. موتورهای جستجو و بازدیدکنندگان به محتوای باکیفیت نیاز دارند تا درک ارزش های کسب و کار شما را بدانند. با ساخت چند پست وبلاگ کار خود را آغاز کنید و و برای ایجاد یک مطلب در رسانه های اجتماعی ، کار کنید. وقتی که تعدادی فالور پیدا کردید، سازمان شما می تواند انواع محتوا را تولید و هدف گذاری کند.سئو بر روی صفحه:

عوامل جستجو بر روی صفحه آن عناصری هستند که در وب سایت شما قرار دارند. این عوامل چیزهایی هستند که شما بر آنها کنترل کامل دارید، به این معنا که شما می توانید برای بهبود این عوامل در طول زمان با پیروی از بهترین شیوه های جستجوگرها کار کنید. این کار در ریشه های عمیقتر از بازاریابی محتوا و در HTML سایت شما قرار خواهد گرفت.

در اینجا تعدادی از عوامل جستجو در صفحه است که می تواند در بهبود رتبه بندی سایت شما کمک کند:

برچسب عنوان: برچسب عنوان در هر صفحه به موتورهای جستجو می گوید که صفحه شما چه چیزی است. این برچسب باید کمتر از 70 کاراکتر باشد، از جمله کلیدی که در محتوای بر روی آن نام تجاری شما قرار گرفته است.

شرح متا: شرح متا در وب سایت شما، اطلاعات بیشتری نسبت به صفحه های شما در اختیار موتورهای جستجو قرار می دهد. همچنین شرح متا به بازدیدکنندگان نیز اطلاعات مناسب تری نسبت به سایت شما انتقال می دهد. شرح متا باید شامل کلمه کلیدی شما باشد و اطلاعات کافی در مورد محتوا را در اختیار خواننده قرار دهد.

زیرشاخه: نه تنها زیر شاخه خواندن بازدید کننده را تسهیل می کند بلکه به بهبود سئو شما نیز کمک می کند. شما می توانید از برچسب های H1 ،H2 ،H3  استفاده کنید تا موتور جستجو محتوای شما را بهتر درک کند.

لینک های داخلی: ایجاد لینک های داخلی و یا لینک های دیگر ب سایت شما کمک می کند تا در موتورهای جستجو در مورد سایت شما بیشتر بدانند. به عنوان مثال، اگر شما در مورد ارزش یک محصول یا خدمات خاصی نوشتید، می توانید به صفحه محصول یا سرویس در پست وبلاگ خود پیوند دهید.

نام تصویر و برچسب ALT: اگر از تصاویر در وبسایت خود یا در محتوای وبلاگ خود استفاده می کنید، شما همچنین کلمات کلیدی و عبارات را در نام تصویر و برچسب ALT  به آن اضافه خواهید کرد. این به موتور جستجوگر کمک خواهد کرد تا در هنگام جستجوی تصویری یک کاربر، خدمات بهتری ارائه دهد.

هنگامی که به طور استراژیک کلمات کلیدی و عبارات را در صفحه خود قرار می دهید، از بهینه سازی بیش از حد خودداری کنید. گوگل و سایرموتورهای جستجو، در صورت استفاده از بیش از حد کلمات کلیدی در محتوای شما، نمره منفی می دهند.

به علاوه، اطمینان حاصل کنید از اینکه در هر بخش از محتوا، بر یک یا دو کلمه کلیدی متمرکز شوید. این کار به شما اطمینان می دهد که محتوا خاص و مرتبط است. استفاده از تعداد زیادی کلمه کلیدی تاثیر منفی بر بهینه سازی موتورهای جستجو می گذارد، زیرا اغلب آنها بر محتوای غیر متمرکز و کم حجم، متمرکز هستند.

در حالی که محتوای سایت نقش مهمی در رتبه بندی موتورهای جستجو دارد، معماری سایت نیز تاثیر بسزایی دارد. از طراحی استفاده کنید که باعث می شود موتورهای جستجو صفحه و محتوای شما را راحت تر نمایش دهند. ایجاد ارتباط داخلی میان صفحات شما و ایجاد یک نقشه سایت می تواند هر دو بهبود قابلیت باز شدن سایت شما کمک کند و موتورهای جستجوگر شما را در بالای لیست خود قرار می دهند.

یکی دیگر از نگرانی در مورد معماری سایت، تناسب آن با تلفن همراه است. بسیاری از بازدیدکنندگان از طریق تلفن همراه به سایت شما دسترسی دارند. شما باید اطمینان حاصل کنید که آنها قادر به مشاهده، خواندن و مرور سایت شما با گوشی هوشمند خود هستند. نه تنها تجربه کاربر را بهبود می بخشد بلکه بر سئو شما نیز موثر خواهد بود.سئو خارج از صفحه:

علاوه بر عوامل روی صفحه که در کنترل شما هستند، عمل های آفلاین سئو نیز می توانند رتبه سایت شما را تحت تاثیر قرار دهند. اگرچه شما کنترل مستقیم این عوامل خارج از صفحه را در اختیار ندارید، راه هایی هستند که می توانید این عوامل را به نفع خود تغییر دهید.

در اینجا تعدادی از عوامل موثر بر سئو را شرح داده ایم:

اعتماد: که به یکی از عوامل مهم رتبه بندی تبدیل شده است.

لینک ها: یکی از محبوب ترین روش های ساخت صفحه آفلاین سئو از طریق لینک هاست.

اشتراک: هر چه بیشتر صفحه های شما به اشتراک گذاشته شوند، تاثیر بهتری بر رتیه بندی شما خواهد داشت.

اگرچه شما کنترل مستقیمی بر عوامل بیرون از صفحه ندارید اما با تولید محتوای مناسب و جذابی که کاربران به اشتراک بگذارند و به شما اعتماد کنند، موتورهای جستجو نیز به شما اعتماد خواهند کرد.

  منبع:https://www.lyfemarketing.com/blog/what-is-seo-and-how-it-works/

به اشتراک گذاری :