شبکه 5G


با فناوری5G تلفن همراه، اطلاعات پزشکی را می توان در زمان واقعی از آمبولانس به دکتر در کلینیک ارسال کرد.

آینده تلفن همراه در برلین آغاز شد. اولین برج های انتقال برای فناوری5G به بهره برداری رسیده است. نه تنها برای گوشی های هوشمند بلکه برای آمبولانس ها نیز مفید است. 5G تا 1000 برابر  LTE سریع تر است.

در دو خیابان در برلین آینده تلفن هراه آغاز شده است و در حال حاضر 3 آنتن ارتباطی تلفن همراه با فناوری 5G نصب و راه اندازی شده است.

این کار یک پیشرفتگی اروپایی است. در تابستان 2018 هفتاد آنتن 5G در 20نقطه شهر مونیخ نصب شده است.

5G یک LTE جدید است.

اکثر کاربران گوشی های هوشمند تاکنون TD_LTE را در گوشی های خود دیده اند. TD_LTE  در حال حاضر سریعترین فناوری دسترسی به اینترنت است و اجازه می دهد تا نرخ داده ها تا 100 مگا بایت بر ثانیه برسد. هیچ کس نمی داند که چرا همیشه دو مورد برای استاندارد های تلفن همراه وجود دارد. LTE مترادف با 4G است و 3G به UMTS شناخته می شود.

بعضی ها GSM یا 2G را به یاد می آورند.با استفاده از این استاندارد، اولین تلفن های همراه مورد استفاده قرار گرفتند. برای اولین بار، به نظر می رسد همه فقط از واژه 5G استفاده می کنند. اصطلاح LTE گاهی به عنوان اختصار تکامل طولانی مدت معرفی می سد. تکامل 4G تمام شده و آینده متعلق به 5G است.

 

فناوری های جدید چه چیزی را برای کاربران گوشی های هوشمند و لپتاپ به ارمغان می آورند؟ اولین و مهمترین آن نرخ بالای داده است. سرعت 5G تا 100 برابر LTE خواهد بود. استاندارد 5G امکان بارگیری را با سرعت 10 گیگابایت بر ثانیه فراهم می کند که معادل 10000 مگابایت بر ثانیه است. یک گوشی هوشمند 5G یا یک لپ تاپ با یک گوشی هوشمند می تواند محتویات کل دی وی دی موبایل را فقط در 3.6 ثانیه بار گذاری کند. این کار 625 برابر سریعتر از بهترین تلفن ثابت DSL در خانه است.

مزیت دیگر برای کاربر تلفن همراه این است که توانایی آنتن 5G جدید را با دقت دقیق آن مشخص می کند سپس پهنای باند داده مورد نیاز را به شیوه ای هدفمند در محل قرار دهد.

چنین اتصالات کاربر خاص به ویسله یک تکنولوژی به اصطلاح چند منظوره ساحل سازی امکان پذیر می شود که در آن مجموع  64 زیر شبکه، در یک آنتن 5G به طوری که لوب انتقال به سمت کاربر مربوط با شرایط مورد نیاز، می تواند کنترل شود.

بنیاد صنعت 4.0 :

به عنوان یک چیز فوق العاده یا یک استاندارد جدید امکانات انتقال صدا_ استاندارد جدید 5G در درجه اول برای کاربران گوشی های هوشمند توسعه داده نشده است. فناوری جدید برای بسیاری از نوآوری های هدفمند ضروری است: در کارخانه های آینده (صنعت 4.0) ، ماشین ها، روبات ها با استفاده از 5G با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

 وسایل خودمختار آتی از طریق  5G اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. به اصطلاح اینترنت اشیا، یعنی لوازم خانگی و اشیائی که باید همیشه به اینترنت متصل باشند، از طریق 5G اطلاعات  را ارسال و دریافت می کنند. بنابراین 5G فقط یک استاندارد جدید بی سیم نیست بلکه انقلابی در فناوری است.

100 میلیارد دستگاه می توانند به طور همزمان شبیه سازی کنند.

به منظور خدمت به بسیاری از برنامه های در نظر گرفته شده، 5G باید ظرفیت بسیار بزرگی داشته باشد. توسعه دهندگان 5G استاندارد، 100 میلیارد تلفن همراه یا دستگاه های دیگر را در سرتاسر جهان، طراحی کرده اند.

شاید مهمترین ویژگی فنی 5G ، زمان پاسخگویی تضمین شده بالاست. اگر، مثلا، یک ماشین مستقل به یک وضعیت بحرانی تبدیل شود، در عرض چند میلی ثانیه یک پاسخ از رایانه مرکزی نیاز دارد، در غیر اینصورت شرایط قابل جبران نخواهد بود.

 حتی با کنترل ماشین آلات با سرعت بالا، تاخیر قابل توجهی در تبادل اطلاعات وجود ندارد. کارشناسان از تاخیری صحبت می کنند که در پاسخگویی اتفاق می افتد این کار با  5G  در چند میلی ثانیه انجام می شود.


 ماشین آلات و دستگاه های مختلف قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر از طیق رادیو موبایل 5G خواهد بود.

سرعت در نرم افزارهای پزشکی که فناوری انتقال داده ها را در خود دارند، مهم است. به عنوان مثال، نتایج آزمایش های پزشکی در آمبولانس را می توان به درمانگاه فرستاد.وقتی بیمار می رسد، پزشک در حال بررسی نتایج است، در نتیجه زمان گرانبها ذخیره خواهد شد.

استفاده دیگر از 5G در زمینه های پزشکی، انتقال اطلاعات از جراحی ، به عنوان مثال تصاویر اشعه ایکس، در عینک های مخصوص پزشک است. بنابراین عمل می تواند دقیقا در زمان واقعی انجام شود.

مصرف انرژی به ازای هر بیت کاهش قابل توجهی دارد.

اگر حجم مبادله داده جهانی به علت فناوری 5G به طور چشمگیری افزایش یابد، بهتر است مصرف انرژی به همان اندازه افزایش نیابد. در حقیقت، 5G به طور قابل توجهی از مصرف انرژی نسبت به فناوری های قبلی می کاهد. مصرف انرژی در هر بیت داده تقریبا یک هزارم است.

در حال حاضر هیچ کدام از شهروندان برلین از خدمات آنتن های حدید استفاده نمی کنند که در طول موج 3.7 گیگا هرتز کار می کند. در حال حاضر، این یک عملیات آزمایش است که در آن اتصال فناوری 4G و  5G مورد آزمایش قرار گرفته است.

این دو استاندارد باید مدتی با هم کار کنند تا یک روز در سراسر آلمان فناوری 5G گسترده شود.

علاوه بر این در حال حاضر هیچ گوشی هوشمند 5G برای خرید وجود ندارد. شرکت تلکام وعده داده است تا سال 2019 در سراسر آلمان شبکه  5G برای استفاده آماده باشد. فن آوری تجاری 5G توسط شرکت چینی هواووی در آلمان ساخته شده است.

منبع: https://www.welt.de/wissenschaft/article176189726/Mobiles-Internet-mit-5G-10-000-Megabit-pro-Sekunde.html


 [a1]

به اشتراک گذاری :