تفاوت بین مودم و روتر


هر کاربری که مدت کوتاهی را از اینترنت استفاده کرده باشد، اصطلاح مودم و روتر را شنیده است. ممکن است همه وقت کافی برای تحقیق برای شناخت این دو دستگاه نداشته باشند. ما امروز به تفاوت بین روتر و مودم می پرداریم و هر دو را معرفی میکنیم. با ما همراه باشید.

به طور خلاصه، روتر یک شبکه را بین چند رایانه ایجاد می کند، در حالی که مودم  شبکه و رایانه ها را به اینترنت متصل می کند. هنگامی که شما به وای فای متصل می شوید، شما واقعا با روبر خود ارتباط برقرار می کنید که انتقال ترافیک بین اینترنت و رایانه شما انجام شود. بسیاری از ارائه دهندگان اینترنت یک دستگاه مودم/روتر ترکیبی ارائه می دهند که هر دو کار را در یک دستگاه انجام می دهند.

پس چرا خودمان را به دردسر می اندازیم تا تنفاوت آنها را درک کنیم؟ درک این تفاوت می تواند به ما کمک کند تا برای خرید مودم یا روترف تصمیم مناسبتری بگیریم.

روتر چگونه کار می کند؟

یک روتر شبکه چند گانه ای را ایجاد می کند و ترافیک اطلاعات را بین اجزای شبکه، مسیریابی می کند. در مورد شبکه خانگی، روتر یک اتصال به اینترنت و یک اتصال به شبکه خانگی دارد. علاوه بر این، اکثر روترها دارای چند سوئیچ داخلی هستند که به شما امکان اتصال چند دستگاه را می دهند. بسیاری نیز دارای رایوهای بی سیم هستند که به شما امکان اتصال دستگاه های وای فای می دهد.

روتر در بین اتصال اینترنت شما و شبکه محلی شما قرار دارد. این به شما امکان اتصال چندین دستگاه به اینترنت از طریق یک اتصال فیزیکی را می دهد و همچنین این دستگاه ها را قادر می سازد با یکدیگر در شبکه ی محلی ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این، روتر برای محافظت از دستگاه های خود از طریق اینترنت به طور مستقیم محافظت کند. در اینترنت، تمام ترافیکی که از خانه شما بیاید، ظاهرا از یک دستگاه می آید. روتر مسیر ترافیک را شناسایی و آن را به دستگاه مورد نظر ارسال می کند.اما شما فقط با یک روتر قادر به اتصال به اینترنت نیستید. در عوض، روتر شما باید به یک دستگاهی متصل شود که بتواند ترافیک دیجیتال خود را بر روی هر نوع ارتباط اینترنتی که شما دارید ارسال کند و این دستگاه یک مودم است.

مودم چگونه کار می کند؟    

مودم شما مثل یک برج بین شبکه محلی و اینترنت شماست. از لحاظ تاریخی، اصطلاح مودم کوتاه شده مودلاتور یا دمودلاتور است. مودم ها برای مدوله سازی سیگنال ها در خطوط تلفن استفاده می شوند تا اطلاعات دیجیتالی بتواند رمزگذاری و منتقل شود و در طرف دیگر رمز شکنی شود. به این کار دمودله کردن می گویند. اگرچه بیشتر اتصالات پهنای باند مدرن مانند کابل و ماهواره واقعا کار مشابهی ندارند، ما اصطلاح مودم را به کار می بریم، زیرا این اصطلاح در میان مردم به عنوان وسیله ای برای اتصال به اینترنت شناخته می شود.

نحوه اتصال مودم به شبکه شما بستگی به نوع اتصال شما دارد. مودم به هر نوع زیرساختی که شامل کابل، تلفن، ماهواره یا فیبر دارد، وصل می شود و خروجی استاندارد اترنت را می دهد که می توانید به هر روتر یا کامپیوتر وصل کنید و ارتباط اینترنتی دریافت کنید.


 از آنجایی که مودم با ارائه دهنده سرویس اینترنت شما ارتباط برقرار می کند، شما به مودمی نیاز دارید که با زیر ساخت های ارائه دهنده اینترنت، هم خوانی داشته باشد.

روتر های ترکیبی و مودم:

برخی از ارائه دهنده های اینترنت مودم و روتر را در یک دستگاه واحد ارائه می دهند. این دستگاه الکترونیک و نرم افزار آن را برای ارائه هر دو عملکرد، به عنوان یک مودم که با ارائه دهنده خود ارتباط برقرار می کند و به عنوان یک روتر برای ایجاد یک شبکه محلی عمل می کند.بعضی از ارائه دهنده ها یک رابط تلفن را با یک جعبه تقسیم ارائه می دهند که بتوانید از خدمات ویپ نیز استفاده کنید.

با وجود اینکه استفاده از دستگاه های چند کاره جذابیت دارد، اما این دستگاه معایبی نیز دارد. با استفاده از دستگاه های جداگانه، انعطاف پذیری بیشتری در آنچه می توانید در شبکه خود انجام می دهید ارائه می دهد و به شما اطمینان می دهد که از بهترین دستگاه های با کیفیت استفاده می کنید. با استفاده از دستگاه های خود به جای آنهایی که ارائه دهنده اینترنت شما فراهم می کند، می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید.

منبع: https://www.howtogeek.com/234233/whats-the-difference-between-a-modem-and-a-router/

به اشتراک گذاری :